Z Panských lesů

O Chovatelské stanici Z Panských lesů


O nás

8.12.2007

Je to poměrně pěkných pár let, kdy k nám přišla první vizslička. Brala jsem si ji jen tak pro radost a z okouzlení tímto plemenem.

Můj děda byl vášnivý nimrod a lovečtí psi měli v naší rodině vždy své místo. Povaha fenky částečně ovlivnila další běh života. Nakonec, proč nemít dvě fenky. Mé rozhodnutí mě zaválo k setkání s panem doktorem Michálkem, kterého jsem si nesmírně vážila jako poradce chovu i jako člověka. Slovo dalo slovo a v roce 1994 k nám přišla Nella Z Pompejské kolonády.

Vyrostla v exterierově krásnou fenku s výbornou povahou a loveckými vlohami. Jak šel čas, Nella svými výstavními úspěchy udávala další směr. Přišly lovecké zkoušky, další výstavy, vítězství…

Roku 1997 vznikla moje chovatelská stanice Z Panských lesů. Nella ve čtyřech vrzích odchovala 32 štěňat.

Přesto, že štěňátka byla ze čtyř otců, všechny vrhy byly velice kvalitní a mnoho potomků Nelly se stalo úspěšnými výstavně i pracovně. Samozřejmě ne všichni jsou vedeni lovecky nebo předváděni na výstavách, ale všichni se stali přáteli svých majitelů. A upřímně řečeno, co víc si přát.

Pro mě jako chovatelku je velké štěstí, že se štěňata dostávají k lidem, kteří mají zájem o plnohodnotný vývoj “zrzounů” a kteří jsou schopni pro ně udělat maximum.

Od založení chovatelské stanice jsem se snažila a stalo se již tradicí, že ve mně majitelé našich a nejen “našich” maďárků vždy najdou oporu a pomoc. Je pro mne samozřejmé být napomocna radou, popřípadě praktickou pomocí s výchovou a výcvikem zájemcům o toto plemeno, protože je vždy velkým přínosem, pokud se budoucímu majiteli “maďárka” dostane pomoci a informací a to nejen v počátcích soužití se svým psím miminem. Největší odměnou je pak pro chovatele, když si majitel sám předvede psa, či fenku na zkouškách a dovede svého svěřence až na post chovného jedince.
Od roku 2011 působím v našem klubu jako poradce chovu pro maďarské ohaře krátkosrsté a drátosrsté.

Štěňátka jsou odchovávána s velkou láskou, kdy je jim věnována maximální pozornost jak po stránce výživy s přidáním kvalitního prostředku na zdravý vývoj kloubů, tak plná socializace doma v rodině.
Je samozřejmé, že otec budoucího vrhu je vybírán velmi pečlivě. Mým cílem je krýt psem zdravým, s výbornými loveckými vlohami a kvalitním exterierem a zároveň přinést novou krev do našeho chovu.

Nella, zakladatelka mého chovu, se dožila patnácti let. Opustila naší smečku v květnu 2009.
Její dvě dcery, Cadesha a Dramé, jsou vynikajícími pomocníky v období honů a skvělými kamarádkami doma. Naši rodina se rozšířila o další fenku – Jóakarat, dceru Dramé a Vadászfai Remka. Je to velice temperamentní krásně stavěná fenka, u které se výborné lovecké vlohy zúročily ve složení mnoha zkoušek.

Sylva Lepičová, chovatelkaValid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! Opera web browser
Vytvořil: jamlc (@) volny.cz